;

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödül Programı Ödülleri verildi


Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödül Programı Ödülleri verildi 


Akfen Holding’indesteği ve Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV)’ın temsili altında ‘The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye’  tarafından düzenlenen  The Duke of Edinburgh’s International Award Programme for Young People’ın (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödül Programı) XVI. Bronz, XII. Gümüş ve IX. Altın Ulusal Ödül Töreni bu yıl İngiltere Başkonsolosluğu ev sahipliğinde 28 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirildi. 

 

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödül Programı’nı tamamlayan 125 öğrencinin sertifikalarının verildiği ödül törenine; İngiltere İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın ve ödül liderleri katıldı. 


8 altın, 28 gümüş ve 88 bronz ödül katılımcısı ödül aldı 

Rekabete dayanmadan, gönüllülük bilincini geliştirilerek, gençlerin kişisel gelişimine destek olmayı hedefleyen Uluslararası Gençlik Ödülü Programı kapsamında XVI. Bronz, XII. Gümüş ve IX. Altın Ulusal Ödül Töreni, Ödül Liderleri ve yaklaşık 8 Altın, 28 Gümüş ve 88 Bronz ödül katılımcısı ödül aldı. Dünyada 140 ülkede 57 yıldır uygulanan programın kurucusu Edinburgh Dükü Prens Philip ve eşi İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 2008 yılında da Türkiye’ye geldiklerinde 23 Altın katılımcımızın sertifikalarını vermişti.

 

Bugüne kadar 8 milyon gece ulaşıldı  

Uluslararası Gençlik Ödülü Programı dünyada ilk kez, 1956 yılında 14 yaş üzerindeki gençlerin gönüllülük esasına dayanarak, dengeli bir kişisel gelişim programına katılımlarının teşvik edilmesi amacıyla Birleşik Krallık’ta hayata geçirildi. 2012 yılı sonu itibariyle ‘The Duke of Edinburgh’s International Award’ ortak adıyla dünyanın 140 ülkesinde yaklaşık bir milyon katılımcısı bulunan Ödül Programı kapsamında bugüne kadar 8 milyondan fazla gence ulaşıldı. Türkiye’de şimdiye kadar yaklaşık toplam 6000 gence ulaşılmış ve şu anda 2000’i aşkın genç Ödül Programına katılıyor. 


1995 yılında Türkiye’ye geldi  

Türkiye, Ödül Programı ile 1995 yılında tanıştı. Ödül Programının ülkemizdeki ilk uygulayıcıları Türk-İngiliz Dostluk Derneği ve birkaç uluslararası okul oldu. 2001 yılında; Ödül Programını gündemine alan Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV), Türk-İngiliz Dostluk Derneği ile işbirliği içinde Ödül Programını ulusallaştırma çalışmalarını başlattı.


Mayıs 2002’de; Milli Eğitim Bakanlığı, Ödül Programının Ankara, Aydın,Bursa, Elazığ, Eskişehir,   Gaziantep,Kayseri olmak üzere 7 pilot ildeki lise dengi okullarda uygulanmasını resmi yazı ile onaylandı. Eylül 2003’te, Uluslararası Gençlik Ödülü Programını kendi bünyelerinde uygulayan eğitimciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından Gençlik Ödülü Derneği kuruldu ve program dernek tarafından yürütülmeye devam etti.  


1 Haziran’dan sonra TİKAV temsil edecek  

Program; 1 Haziran 2013’den itibaren The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye adıyla Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından temsil edilecek ve program Ulusal Ödül Komitesi tarafından yürütülecek. Dünyanın her yerinden programa katılmak isteyen gençler programa katılabilme şansına sahip oluyor. ‘The Duke of Edinburgh’s InternationalAward’ kapsamında Bronz (14 yaş üzerideki katılımcılar) Gümüş (15 yaş üzerindeki katılımcılar) ve Altın (16 yaş üzerindeki katılımcılar) olmak üzere üç farklı kategori bulunuyor. Katılımcılar doğru yaş aralığında olmak koşuluyla ödül programına istedikleri bölümden başlayabiliyorlar.


Gönüllük esasına dayanan toplumsal hizmet  

Gençlerin kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada fark yaratmalarını sağlarken yaşam becerileri kazanmalarını hedefleyen ödül programı kapsamında Toplumsal Hizmet, Çevreyi ve Doğayı Tanıma, Beceri Geliştirme ve Fiziksel Gelişim gibi kendi içinde birbirini tamamlayan dengeli program seçeneği sunuluyor.  


Ödül Programı kapsamında gençlerin toplumsal hizmet kategorisinde diğer insanlara yararlı olmaları, çevreyi ve doğayı tanıma kategorisinde doğada yaşamayı ve takım çalışmasını öğrenmeleri, beceri geliştirme kategorisinde ilgi alanlarını ve becerilerini geliştirmelerinin teşvik edilmesi, fiziksel gelişim kategorisinde ise spor aktivitelerine  katılmaları ve performanslarını yükseltmelerine yardımcı olunması hedefleniyor. Bu şartları yerine getiren ve programı başarıyla tamamlayan gençlere, başarılarını belgeleyen birer rozet ve sertifika veriliyor.  


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı(TİKAV) Hakkında:  

Akfen Holding A.Ş. üniversiteli gençlerin sosyal ve kültürel acıdan başarılı ve etkin bireyler olmalarını sağlamak amacıyla Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurmuştur. Hamdi Akın önderliğinde 15 Ocak 1999 tarihinde kurulan TİKAV, her türlü hizmeti devletten beklemek yerine, eğitim alanında üzerine düşeni yapmayı ilke edinmiştir. Bu doğrultuda, verdiği eğitim bursunun yanı sıra  uyguladığı programlarla ülkemizin genç insan kaynakları kalitesini yükseltmeyi hedefleyen TİKAV,Atatürk ilkelerine bağlı bir sivil toplum kuruluşudur. Uyguladığı Bireysel Gelişim Programı, üniversite öğrencilerinin birinci sınıfta başlayıp dördüncü sınıfın sonuna kadar devam edecekleri; bu süre içinde çok sayıda seminer,eğitim, söyleşi, proje, staj ve gezi programlarına katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirecekleri faaliyetler bütünü olarak tanımlanmıştır. 


Ayrıca, Bireysel Gelişim Programı dışında çok değişik projeleri de hayata geçirmektedir (Ödül Programı için: www.intaward.org.tr).