;

TİKAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji “Evde Okullu Olduk Projesi” ile okul öncesi eğitimin önemini Giresun ve Trabzon’da anlattı

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ve Akfen Yenilenebilir Enerji işbirliğiyle, 15 farklı kırsal bölgede hayata geçirilecek olan “Evde Okullu Olduk Projesi”nin dokuzuncu ve onuncu çalışmaları Giresun ve Trabzon’da tamamlandı.

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde Akfen Yenilenebilir Enerji finansörlüğünde okul öncesi eğitimin öneminin anlatıldığı  “Evde Okullu Olduk Projesi”nin dokuzuncu ve onuncu çalışmaları Giresun’da Akfen Doruk HES bölgesinde bulunan Kızıltaş Köyü ve Trabzon’da Yağmur HES bölgesindeki Sürmene’de gerçekleşti. İlk sekiz çalışmasında 365 kişiye ulaşılan projede son yapılan çalışmalarla birlikte 465 kişiye ulaşıldı. İlk döneminde on çalışma yapılan projenin ikinci dönemi Eylül ayında başlayacaktır.

 

Projenin ilk çalışması Akfen Otluca HES İşletmesinin bulunduğu Mersin Anamur’da yapılmıştı. Projenin ilerleyen çalışmaları sırasıyla Muğla’da Akfen Kavakçalı HES’in bulunduğu Ula İlçesi Kavakçalı Mahallesi’nde, Akfen Sekiyaka HES’in bulunduğu Seydikemer İlçesi Söğütlüdere Mahallesi’nde, Aydın’da Akfen Sırma HES’in bulunduğu Sırma Mahallesi’nde, Denizli’de Akfen Yeşilvadi GES’in bulunduğu Yeşildere Mahallesi’nde, Akfen Demirciler HES’in bulunduğu Demirciler Mahallesi’nde, Konya’da Akfen Yaysun GES’in bulunduğu Zengen Mahallesi ve Kayseri’de Akfen Çamlıca HES’in bulunduğu Balcıçakırı Mahallesi’nde gerçekleştirilmişti.

 

Proje Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’ye bağlı hidroelektrik ve güneş enerjisi santrallerinin bulunduğu kırsal bölgelerde ikamet eden ve 0-6 yaş grubu çocuk sahibi olan kadınların katılımıyla gerçekleşiyor. Amaç, 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişimine destek olmak ve ebeveynlere okul öncesi eğitimin önemini anlatmak. “Evde Okullu Olduk Projesi” ile daha sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için eğitimin yalnızca okula bırakılmaması vurgulanarak ebeveynlerin evde çocuklarla verimli vakit geçirmesinin önemi katılımcılarla beraber yapılan atölye çalışmasıyla uygulamalı olarak ele alınıyor.

 

Anneler için okul öncesi etkinlik atölyesi

Proje kapsamında annelere 0-6 yaş grubu çocukların muayene ve aşı takvimleri, beslenme sağlığı ve ev kazaları hakkında bilgi verilerek annelerin çocuklarla nitelikli zaman geçirebilmesi ve onların gelişim süreçlerine destek olabilmeleri için evde bulunan malzemelerle ev içi okul öncesi etkinlik  atölyesi çalışması yapılıyor.

 

Projede hedef 1000 kişiye ulaşmak

Türkiye’de 15 farklı lokasyonda uygulanacak proje kapsamında daha sağlıklı bireyler yetiştirilmesi, aile içi iletişimin güçlendirilmesi, ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılan okul öncesi eğitim çalışmalarına destek verilmesi amaçlanıyor. Proje sonunda toplam 1000 kişiye ulaşılması hedefleniyor. 0-6 yaş grubu çocukları olan anneleri kapsayan proje, Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. bünyesinde yatırımları yapılan Otluca HES (Anamur, Mersin), Sırma HES (Bozdoğan, Aydın), Sekiyaka HES (Seydikemer, Muğla), Demirciler HES (Kale, Denizli), Kavakçalı HES (Ula, Muğla), Gelinkaya HES (Ilıca, Erzurum), Saraçbendi HES (Gemerek, Sivas), Çamlıca HES (Yahyalı, Kayseri), Doruk HES  (Dereli, Giresun), Yağmur HES (Sürmene, Trabzon), Çalıkobası HES (Giresun, Bulancak), Yeşilvadi GES (Acıpayam, Denizli), Yaysun GES (Ereğli, Konya), Solentegre GES (Elazığ) ve Doğançay HES (Sakarya) işletmelerinin bulunduğu toplam 15 lokasyonda uygulanacak.

 

Bilgi için: Akfen Kurumsal İletişim- 0212 371 87 00/ 3212, kurumsal@akfen.com.tr

 

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Hakkında

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş’nin portföyü yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi ve toptan elektrik satış ticaretinden oluşuyor. Buna göre şirketin portföyünde halen 204,1 MW faaliyette; 24,1 MW inşaat aşamasında; 10,0 MW geliştirme aşamasında olmak üzere toplam 238,2 MW kurulu güce sahip 14 adet HES projesi yer alıyor. Ayrıca Elektrik Üretim A.Ş.'ye ait toplam 178 MW kurulu gücüyle işletmede olan Menzelet ve Kılavuzlu hidroelektrik santrallerinin özelleştirilmesi ihalesinde 1 milyar 250 milyon TL ile en yüksek teklifi vermiştir.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş güneş enerjisi alanında işletmedeki mevcut 7,3 MW Kurulu gücüne ilave olarak Ekim 2016’da Elazığ’da işletmeye aldığı 8 MW gücündeki Türkiye’nin ilk lisanslı güneş enerjisi santrali Solentegre GES ile birlikte toplam 15,3 MW işletme halinde kurulu güce sahiptir. Şirket ayrıca 70 MW ihalesi kazanılmış lisanslı güneş projesi olmak üzere toplam 136 MW’lık güneş projesinin tamamlanması için geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.

Rüzgâr enerjisi alanında Şirket’in ön lisans başvurusu yapılmış, ön hazırlıkları/ölçümleri devam eden 984 MW kurulu güç potansiyeline sahip 3.000 MW kapasiteli TEİAŞ ihalesini bekleyen 14 RES projesi ve TEİAŞ tarafından açıklanan ilave 2.000 MW’lık kapasite için hazırlık çalışmaları ve ölçümleri devam eden projeleri bulunmaktadır.

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında  

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 1999 yılında Ankara’da kurulmuştur.  2010 yılından sonra TİKAV  ana sponsoru Akfen Holding’in  bağlı ortaklıkları, iştirakleri ve bazı kurumların finansörlüğünde çeşitli konularda sosyal sorumluluk projeleri koordine etmiştir.   

TİKAV, çağımızın hızla değişen bilgi dünyasında yenilikçi bir anlayış ile ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yaparak toplumun değişime uyum sağlamasına çözüm bulmayı, gelişime liderlik edecek bireyleri topluma kazandırmayı ve sosyal sorumluluk bilincinin yayılmasına öncülük etmeyi hedeflemektedir.  

Bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerde; üniversite öğrencileriyle, iş dünyasından insanlarla, gençlerle, dağ köylerinde yasayan çocuklarla, kadınlarla, muhtarlarla, engelli yakınlarıyla, hastanelerde tedavi gören çocuklar ve onlara refakat eden anneleriyle olmak üzere toplumun farklı kesimleriyle buluşan TİKAV; ayrıca okul onarım çalışmaları da yapmaktadır.

TİKAV projelerinde; sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen,  toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için toplumsal fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Kendi ürettiği ve uyguladığı Yerel ve Ulusal Projeleri dışında 1956 yılında Edinburgh Dükü Ödülü adı ile Birleşik Krallık’ta Edinburgh Dükü Prens Philip’in desteği ile başlamış; bugüne kadar dünyada 146 ülkede 8 milyondan fazla gence ulaşan, ülkemizde ise 13.000’i aşkın gence ulaşmış olan “The Duke of Edinburgh’s International Award” (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) programını uygulamaktadır. 14-24 yaş arası gençlere uygulanan kişisel gelişim programı 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzalanan Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye” (DoEIA-TR) adı altında TİKAV Temsilinde uygulanmaya başlamıştır. TİKAV, Türkiye’de DoEIA-TR programını tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek  kurumdur.