;

TİKAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji “Evde Okullu Olduk Projesi” ile okul öncesi eğitimin önemini Muğla’da anlatıyor

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı(TİKAV) ve Akfen Yenilenebilir Enerji işbirliğiyle 15 farklı kırsal bölgede hayata geçirilecek olan “Evde Okullu Olduk Projesi”nin ikinci ve üçüncü çalışması  Muğla Ula ve Seydikemer’de yapılacak.

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ile Akfen Yenilenebilir Enerji’nin okul öncesi eğitimin önemini anlattığı  “Evde Okullu Olduk Projesi”  ilk etabını Mersin Anamur’da gerçekleştirdi, projenin ikinci ve üçüncü etabı sırasıyla 23-24 Şubat tarihlerinde Muğla Ula ve Seydikemer’de gerçekleşecek.

Türkiye’de 15 farklı lokasyonda gerçekleşecek projenin ilk aşamasında 26 kişiye ulaşıldı. Muğla’daki çalışmalarla  60 kişiye daha ulaşılması hedefleniyor.

Proje Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’ye bağlı hidroelektrik ve güneş enerjisi santrallerinin bulunduğu kırsal bölgelerde ikamet eden ve 0-6 yaş grubu çocuk sahibi olan kadınların katılımında gerçekleşecek. Proje ile amaç, 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişimine destek olmak ve ebeveynlere okul öncesi eğitimin önemini anlatmak. “Evde Okullu Olduk Projesi” ile daha sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için eğitimin yalnızca okula bırakılmaması vurgulanacak ve evde çocuklarla verimli vakit geçirmenin önemi ele alınacak.

Anneler için okul öncesi etkinlik atölyesi

Proje kapsamında annelere 0-6 yaş grubu çocukların sağlık taramaları, ev kazaları hakkında bilgi verilecek ve çocuklarla nitelikli zaman geçirebilmek ve onların gelişim süreçlerine destek olabilmek için, evde bulunan kolay ulaşılabilen malzemelerle ev içi okul öncesi etkinlik atölyesi çalışması yapılacak.


Projede hedef 1000 kişiye ulaşmak


Daha sağlıklı bireyler yetiştirilmesini, aile içi iletişimin güçlendirilmesini, ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılan okul öncesi eğitim çalışmalarına destek vermeyi amaçlayan ve Türkiye’de 15 farklı lokasyonda uygulanacak proje kapsamında toplam 1000 kişiye ulaşılması hedefleniyor. 

0-6 yaş grubu çocukları olan anneleri kapsayan proje, Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. bünyesinde yatırımları yapılan Otluca HES(Anamur, Mersin), Sırma HES(Bozdoğan, Aydın), Sekiyaka HES(Seydikemer, Muğla), Demirciler HES(Kale, Denizli), Kavakçalı HES(Ula, Muğla), Gelinkaya HES(Ilıca, Erzurum), Saraçbendi HES(Gemerek, Sivas), Çamlıca HES(Yahyalı, Kayseri), Doruk HES(Dereli, Giresun), Yağmur HES(Sürmene,Trabzon), Çalıkobası HES(Giresun, Bulancak), Yeşilvadi GES(Acıpayam,Denizli), Yaysun GES(Ereğli,Konya), Solentegre GES(Elazığ) ve Doğançay HES (Sakarya) işletmelerinin bulunduğu toplam 15 lokasyonda uygulanacak.

 

Bilgi için: Akfen Kurumsal İletişim- 0212 371 87 00/ 3212 , kurumsal@akfen.com.tr


Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Hakkında

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş’nin portföyü yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi ve toptan elektrik satış ticaretinden oluşuyor. Buna göre şirketin portföyünde halen 204,1 MW faaliyette; 24,1 MW inşaat aşamasında; 10,0 MW geliştirme aşamasında olmak üzere toplam 238,2 MW kurulu güce sahip 14 adet HES projesi yer alıyor. Ayrıca Elektrik Üretim A.Ş.'ye ait toplam 178 MW kurulu gücüyle işletmede olan Menzelet ve Kılavuzlu hidroelektrik santrallerinin özelleştirilmesi ihalesinde 1 milyar 250 milyon TL ile en yüksek teklifi vermiştir.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş güneş enerjisi alanında işletmedeki mevcut 7,3 MW kurulu gücüne ilave olarak Ekim 2016’da Elazığ’da işletmeye aldığı 8 MW gücündeki Türkiye’nin ilk lisanslı güneş enerjisi santrali Solentegre GES ile birlikte toplam 15,3 MW işletme halinde kurulu güce sahiptir. Şirket ayrıca 70 MW ihalesi kazanılmış lisanslı güneş projesi olmak üzere toplam 136 MW’lık güneş projesinin tamamlanması için geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.

Rüzgar enerjisi alanında Şirket’in ön lisans başvurusu yapılmış, ön hazırlıkları/ölçümleri devam eden 984 MW kurulu güç potansiyeline sahip 3.000 MW kapasiteli TEİAŞ ihalesini bekleyen 14 RES projesi ve TEİAŞ tarafından açıklanan ilave 2.000 MW’lık kapasite için hazırlık çalışmaları ve ölçümleri devam eden projeleri bulunmaktadır.

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında  

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 1999 yılında Ankara’da kurulmuştur.  2010 yılından sonra TİKAV  ana sponsoru Akfen Holding’in  bağlı ortaklıkları, iştirakleri ve bazı kurumların finansörlüğünde çeşitli konularda sosyal sorumluluk projeleri koordine etmiştir.   

TİKAV, çağımızın hızla değişen bilgi dünyasında yenilikçi bir anlayış ile ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yaparak toplumun değişime uyum sağlamasına çözüm bulmayı, gelişime liderlik edecek bireyleri topluma kazandırmayı ve sosyal sorumluluk bilincinin yayılmasına öncülük etmeyi hedeflemektedir.  

Bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerde; üniversite öğrencileriyle, iş dünyasından insanlarla, gençlerle, dağ köylerinde yasayan çocuklarla, kadınlarla, muhtarlarla, engelli yakınlarıyla, hastanelerde tedavi gören çocuklar ve onlara refakat eden anneleriyle olmak üzere toplumun farklı kesimleriyle buluşan TİKAV; ayrıca okul onarım çalışmaları da yapmaktadır.

TİKAV projelerinde; sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen,  toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için toplumsal fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Kendi ürettiği ve uyguladığı Yerel ve Ulusal Projeleri dışında 1956 yılında Edinburgh Dükü Ödülü adı ile Birleşik Krallık’ta Edinburgh Dükü Prens Philip’in desteği ile başlamış; bugüne kadar dünyada 146 ülkede 8 milyondan fazla gence ulaşan, ülkemizde ise 13.000’i aşkın gence ulaşmış olan “The Duke of Edinburgh’s International Award ” (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) programını uygulamaktadır. 14-24 yaş arası gençlere uygulanan kişisel gelişim programı 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzalanan Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye” (DoEIA-TR) adı altında TİKAV Temsilinde uygulanmaya başlamıştır. TİKAV, Türkiye’de DoEIA-TR programını tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek  kurumdur.