;

“İçimizdeki Engeller Projesi” Birinci Dönem Çalışmalarını Tamamladı


Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ile Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV)’nın, engellilerin sosyal hayata katılımını teşvik etmek ve engellilere fırsat eşitliği sağlamak için hayata geçirdikleri “İçimizdeki Engeller Projesi”nin birinci dönemini tamamlandı.  İlk döneminde 60 aileye ulaşan “İçimizdeki Engeller Projesi” Eylül ayında ikinci dönem çalışmalarına başlayacak.

 

“İçimizdeki Engeller Projesi” Birinci Dönem Çalışmalarını Tamamladı   

MIP ve TİKAV ortaklığında hayata geçirilen “İçimizdeki Engeller Projesi” Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirdiği çalışmaların ardından birinci dönemini tamamladı. Ailesinde engelli bulunan bireylerle buluşarak aileleri bilinçlendirmeyi hedefleyen proje ilk döneminde 60 aileye ulaştı. Eğitimler kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından yönlendirilen psikologlar ailelere özel eğitim merkezleri hakkında bilgi verirken; Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) uzmanları da engelli hakları konusunda bilgiler aktardı.

 

İkinci dönemi Eylül 2014’te başlayacak olan proje Kasım ayında bitirilecek. Eylül ayında Mersin’in Akdeniz ilçesinde, Ekim ayında Yenişehir ilçesinde engelli yakınları ile bir araya gelmeyi planlayan “İçimizdeki Engeller Projesi” Kasım ayında halka açık olarak gerçekleştirilecek konferans ile kapanışını yapacaktır.

 

İçimizdeki Engeller Projesi 60 aileye ulaştı 

İlki Toroslar Sosyal Hizmetler Merkezi Binası’nda gerçekleştirilen eğitimlere Toroslar ilçesinde ikamet eden ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel eğitim merkezlerinde eğitim gören 35 engelli bireyin yakını katıldı. İkinci eğitimde ise Mezitli ilçesinde ikamet eden 25 engelli bireyin yakını Mezitli Halk Eğitim Merkezi’nde bir araya geldi.

 

Ailelere uzman desteği 

Eğitimlerde engelli bireyleri sosyal hayata entegre etmek ve onlara fırsat eşitliği sağlamak için engelli bireylerin anayasada sahip olduğu temel-hak, özgülükler ve devletin engellilere sağlamak zorunda olduğu yükümlülükler gibi konularda ailelere bilgi verilirken; Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nden gelen psikologlar stres ile baş etme yolları, spor ve sanat gibi destek mekanizmaları konusunda aileleri bilgilendirdi.  

 

Mersin Limanı Hakkında (MIP)

Akfen Holding ve PSA International ortaklığında kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 11 Mayıs 2007 tarihinde T.C.D.D. Mersin Liman İşletmesini 36 yıl süreyle devralmıştır.

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Ankara, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya gibi Türkiye’nin sanayileşmiş kentleri ile Suriye, Irak ve İran gibi sınır komşusu olan ülkelere, demiryolu ve karayoluyla bağlıdır. Orta Doğu ve Karadeniz’le olan aktarma ve hinterlant bağlantılarıyla, Akdeniz Bölgesindeki ana konteyner limanlarından biridir.

Geniş hinterlandı, kolay ulaşım imkânları ve yetişmiş insan kaynaklarıyla Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Türkiye’nin ihracat & ithalat hacminin önemli bir kısmını karşılamaktadır. MIP, yıllık elleçlenen toplam yük miktarıyla ve mevcut geri sahasıyla Türkiye’nin en büyük limanıdır.  

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kuruldu. Misyonu, sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen,  toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek toplumsal fayda sağlamaktır. Kurulduğu günden bu yana birçok  projeyi hayata geçiren TİKAV, 1999 yılından beri uyguladığı Bireysel Gelişim Programı (BGP) ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. BGP kapsamında özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim, kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken üniversite öğrencilerine, fırsat eşitliği sağlamayı amaç edinmiştir. Bu çerçevede, üniversite  birinci sınıftan başlayarak dördüncü sınıfın sonuna kadar bursiyer öğrenciler; çeşitli kişisel gelişim, yabancı dil ve bilgisayar eğitimlerine, kültür-sanat ve toplum hizmeti programlarına,  ulusal ve uluslararası projelere, söyleşilere, mesleki programlara katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirmektedirler.

 

TİKAV, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmiştir. MIP’nin finansörlüğünde TİKAV’ın koordine ettiği projelerde;  2010 yılında “Eski Köye Yeni Adet Projesi” ile  Mersin’in dağ köylerinde yaşayan 07 -14 yaş aralığındaki 150’ye yakın öğrenciye; 2011 ve 2012 yıllarında  “Anneler Okulu Projesi” ile 470 anneye;  2013 yılında “Mersin’de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile  100 muhtara ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra 2012 yılında başlayan ve halen devam eden “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” ile öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeleri için her yıl bir okulun onarımı yapılmakta, ihtiyaç duyulan eğitim araç-gereç ve malzemeleri sağlanmaktadır. 2014 yılında ise  “İçimizdeki Engeller Projesi” ile 1000 engelli  yakını olan  bireye ulaşılması planlanmıştır.

 

TİKAV 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzaladığı Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award for Young People” (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) Programı’nı Türkiye’de “TİKAV temsilinde”  DoEIA-TR Ulusal Komitesince tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek  kurum olmuştur.

 

TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır.