;

“İçimizdeki Engeller Projesi” TİKAV ve MIP İşbirliğiyle Hayata Geçiriliyor.


Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ile Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), “İçimizdeki Engeller Projesi” kapsamında engellilerin sosyal hayata katılımını teşvik etmek ve engellilere fırsat eşitliği sağlamak için ailesinde engelli bulunan bireylerle buluşuyor. Toroslar, Mezitli, Yenişehir ile Akdeniz ilçelerinde yaşayan ve engelli yakını olan bireyleri bilinçlendirebilmek için alanında uzman kişiler ile bir araya getiriyor. 

 

“İçimizdeki Engeller Projesi” TİKAV ve MIP İşbirliğiyle Hayata Geçiriliyor.

MIP ve TİKAV ortaklığında gerçekleşecek olan “İçimizdeki Engeller Projesi” ile Mersin Valiliği’nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün ve ÖZEV (Türkiye Özel Eğitim ve Dayanışma Vakfı)’in desteğini alarak ailesinde engelli bulunan bireyler ile buluşuyor. Engelli bireyleri sosyal hayata entegre etmek ve onlara fırsat eşitliği sağlamak için ilk adımın aileleri eğitmek olduğundan yola çıkan proje, Mersin ili merkez ilçelerinde yaşayan aileleri ağırlıyor.

 

Proje kapsamında; Sosyal Hizmet Uzmanları engelli bireylerin anayasada sahip olduğu temel hak, özgülükler ve devletin engellilere sağlamak zorunda olduğu yükümlülükler gibi konularda ailelere bilgi verirken; uzman psikologlar da engelli bir bireyin içinde bulunduğu duygular, stres ile baş etme yolları, spor, sanat gibi destek mekanizmaları konusunda bilgilendirme yapıyor.

 

Projenin ilk çalışması 30 Nisan 2014, Çarşamba günü Mersin, Toroslar ilçesi Sosyal Hizmetler Merkezi Binası’nda gerçekleştirilecek konferans ile başlayacak ve Ekim ayına kadar devam edecek. Kasım ayında halka açık olarak gerçekleştirilecek kapanış konferansıyla sonlandırılacak olan “İçimizdeki Engeller Projesi” hem engelli bireylerin hem de ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

 

Mersin Limanı Hakkında (MIP)

Akfen Holding ve PSA International ortaklığında kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 11 Mayıs 2007 tarihinde T.C.D.D. Mersin Liman İşletmesini 36 yıl süreyle devralmıştır.

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Ankara, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya gibi Türkiye’nin sanayileşmiş kentleri ile Suriye, Irak ve İran gibi sınır komşusu olan ülkelere, demiryolu ve karayoluyla bağlıdır. Orta Doğu ve Karadeniz’le olan aktarma ve hinterlant bağlantılarıyla, Akdeniz Bölgesindeki ana konteyner limanlarından biridir.

Geniş hinterlandı, kolay ulaşım imkânları ve yetişmiş insan kaynaklarıyla Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Türkiye’nin ihracat & ithalat hacminin önemli bir kısmını karşılamaktadır. MIP, yıllık elleçlenen toplam yük miktarıyla ve mevcut geri sahasıyla Türkiye’nin en büyük limanıdır.

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kuruldu. Misyonu, sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen,  toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek toplumsal fayda sağlamaktır. Kurulduğu günden bu yana birçok  projeyi hayata geçiren TİKAV, 1999 yılından beri uyguladığı Bireysel Gelişim Programı (BGP) ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. BGP kapsamında özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim, kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken üniversite öğrencilerine, fırsat eşitliği sağlamayı amaç edinmiştir. Bu çerçevede, üniversite  birinci sınıftan başlayarak dördüncü sınıfın sonuna kadar bursiyer öğrenciler; çeşitli kişisel gelişim, yabancı dil ve bilgisayar eğitimlerine, kültür-sanat ve toplum hizmeti programlarına,  ulusal ve uluslararası projelere, söyleşilere, mesleki programlara katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirmektedirler.

 

TİKAV, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmiştir. MIP’nin finansörlüğünde TİKAV’ın koordine ettiği projelerde;  2010 yılında “Eski Köye Yeni Adet Projesi” ile  Mersin’in dağ köylerinde yaşayan 07 -14 yaş aralığındaki 150’ye yakın öğrenciye; 2011 ve 2012 yıllarında  “Anneler Okulu Projesi” ile 470 anneye;  2013 yılında “Mersin’de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile  100 muhtara ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra 2012 yılında başlayan ve halen devam eden “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” ile öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeleri için her yıl bir okulun onarımı yapılmakta, ihtiyaç duyulan eğitim araç-gereç ve malzemeleri sağlanmaktadır. 2014 yılında ise  “İçimizdeki Engeller Projesi” ile 1000 engelli  yakını olan  bireye ulaşılması planlanmıştır.

 

TİKAV 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzaladığı Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award for Young People” (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) Programı’nı Türkiye’de “TİKAV temsilinde”  DoEIA-TR Ulusal Komitesince tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek  kurum olmuştur.

 

TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır.