;

“Mersin'de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile 4 ayda 60 muhtara ulaşıldı


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim veSağlık Vakfı (TİKAV), Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) işbirliğiyle hayata geçirilen “Mersin'de Muhtarlarla El El Projesinin” dördüncü çalışmasına Yenişehir İlçesine Bağlı 14 Mahalle Muhtarı katıldı. Bugüne kadar yapılan etkinliklerde toplam 60 muhtarağırlanırken projenin ilk bölümü tamamlandı.


“Mersin'de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile 4 ayda 60 muhtara ulaşıldı


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ile Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) işbirliği ile Mersin’de hayata geçirilen  “Muhtarlarla El Ele Projesi”nin dördüncü çalışması 7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. İletişim becerileri, liderlik; resmi yazışma kuralları ve uygulamalı bilgisayar kullanımı konularının ele alındığı seminerlere Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı toplam 14 mahalle muhtarı katıldı.


Projenin ilk bölümü dördüncü çalışmayla sonlandırıldı

Mersin’inToroslar, Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli ilçelerinden muhtarların katılımıyla hayata geçirilen projenin ilk bölümü Mayıs ayı itibariyle tamamlandı. Bugüne kadar 60 muhtara eğitim verilen projede eğitimler ile muhtarların günümüzün dinamik yapısına uygun olarak yaşadıkları çevrenin gelişimine katkı sağlamaları amaçlanıyor. Şubat 2013’de başlayan ve 7-8 Mayıs’da Mersin’in Yenişehir ilçesinde gerçekleştirilen dördüncü çalışmayla ilk bölümü sonlandırılan projeye katılacak muhtarlara Katılım Belgeleri yıl sonunda teslim edilecek.


Projenin ikinci bölümü Eylül ayında başlayacak

Dördüncü çalışmanın tamamlanmasıyla Mayıs ayında ilk bölümü sonlandırılan projenin ikinci bölümü Eylül ayında başlayacak ve Aralık’a kadar devam edecek. Proje sonunda 63 köy, 159 mahalle muhtarı olmak üzere toplam 222 muhtara ulaşılması hedefleniyor.Mersin Limanı Hakkında (MIP)

Akfen Holding ve PSA International ortaklığında kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 11 Mayıs 2007 tarihinde T.C.D.D. Mersin Liman İşletmesini 36 yıl süreyle devralmıştır.


Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Ankara, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya gibi Türkiye’nin sanayileşmiş kentleri ile Suriye, Irak ve İran gibi sınır komşusu olan ülkelere, demiryolu ve karayoluyla bağlıdır. Orta Doğu veKaradeniz’le olan aktarma ve hinterlant bağlantılarıyla, Akdeniz Bölgesindeki ana konteyner limanlarından biridir. 


Genişhinterlandı, kolay ulaşım imkânları ve yetişmiş insan kaynaklarıyla Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Türkiye’nin ihracat & ithalat hacminin önemli bir kısmını karşılamaktadır. MIP, yıllık elleçlenen toplam yük miktarıyla vemevcut geri sahasıyla Türkiye’nin en büyük limanıdır. 


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim veSağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

Akfen Holding A.Ş., üniversiteli gençlerin sosyal ve kültürel açıdan başarılı ve etkin bireyler olmalarını sağlamak amacıyla Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nı kurmuştur. Hamdi Akın önderliğinde 15 Ocak 1999 tarihinde kurulan TİKAV, her türlü hizmeti devletten beklemek yerine, eğitim alanında üzerine düşeni yapmayı ilke edinmiştir. Bu doğrultuda, uyguladığı programlarla ülkemizin genç insan kaynakları kalitesini yükseltmeyi hedefleyen TİKAV, Atatürk ilkelerine bağlı bir sivil toplum kuruluşudur. Bireysel Gelişim Programı, üniversite öğrencilerinin birinci sınıfta başlayıp dördüncü sınıfın sonuna kadar devam edecekleri; bu süre içinde çok sayıda seminer, eğitim, söyleşi, proje, staj ve gezi programlarına katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirecekleri faaliyetler bütünü olarak tanımlanmıştır.


Üniversite öğrencilerine burs ve eğitim olanakları sağlayan Vakıf, 2001 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nın (International Award for Young People) Bağımsız Operatörü olarak, programı kendi bünyesindeki gençlere uygulama yetkisini almıştır. TİKAV, 2003 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nın Türkiye’de tanıtılmasını, uygulanmasını, denetlenmesini ve sertifikalandırılmasını sağlamak amacıyla Ulusal Otorite olarak yetkilendirilen Gençlik Ödülü Derneği’nin kuruluşuna öncülük etmiştir.


TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır. Vakıf aynı zamanda çeşitli Birleşmiş Milletler konferanslarında Türkiye delegasyonunda yer almıştır. Mersin Liman İşletmelerinin (MIP) finansörlüğünde; 2010’da “Eski Köye Yeni Adet”, 2011 ve 2012 yıllarında “ Anneler Okulu Projesi” ve 2012’de “Ortak Dilimiz Renkler Projesi’ni hayata geçirmiştir. MIP ortaklığındaki 2013 yılı içinde 222 Muhtar için “Mersin’de Muhtarlarla Ele Ele” ve “Onarması Bizden Okuması Sizden” projeleri gerçekleştirilecektir. MIP ortaklığındaki tüm projeler Mersin’de yapılmaktadır.