;

“Muhtarlarla El Ele” projesi beşinci çalışması yapıldı


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) işbirliğiyle hayata geçirilen “Muhtarlarla El Ele” projesinin beşinci çalışması tamamlandı. 11-12 Eylül tarihlerinde Mersin’de gerçekleştirilen eğitimlerde Mezitli ilçesine bağlı 12 mahalle muhtarı eğitim verildi.

 

“Muhtarlarla El Ele” projesi beşinci çalışması yapıldı 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ile Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de hayata geçirilen  “Muhtarlarla El Ele” projesinin beşinci çalışması 11-12 Eylül tarihlerinde Mezitli ilçesinde gerçekleştirildi. Projenin beşinci aşamasında Mezitli ilçesine bağlı 12 mahalle muhtarı; liderlik, iletişim becerileri, resmi yazışma kuralları ve uygulamalı bilgisayar kullanımı konularında bilgilendirildi.

 

Proje kapsamında 222 muhtara ulaşılacak

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ile Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) tarafından başlatılan proje ile yerel yönetimlerdeki muhtarların sürekli gelişen ve değişen dünyanın dinamik şartlarına ayak uydurmaları amacı ile eğitimler veriliyor. Proje kapsamında Mersin’in Toroslar, Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli ilçelerine bağlı 63 köy, 159 mahalle muhtarı olmak üzere yılsonuna kadar toplam 222 muhtara ulaşılması hedefleniyor. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek törende ilgili konularda bilgilendirilen muhtarlara ‘Katılım Belgesi’ verilecek.

 

Mersin Limanı Hakkında (MIP)

Akfen Holding ve PSA International ortaklığında kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 11 Mayıs 2007 tarihinde T.C.D.D. Mersin Liman İşletmesini 36 yıl süreyle devralmıştır.

 

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Ankara, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya gibi Türkiye’nin sanayileşmiş kentleri ile Suriye, Irak ve İran gibi sınır komşusu olan ülkelere, demiryolu ve karayoluyla bağlıdır. Orta Doğu ve Karadeniz’le olan aktarma ve hinterlant bağlantılarıyla, Akdeniz Bölgesindeki ana konteyner limanlarından biridir.

 

Geniş hinterlandı, kolay ulaşım imkânları ve yetişmiş insan kaynaklarıyla Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Türkiye’nin ihracat & ithalat hacminin önemli bir kısmını karşılamaktadır. MIP, yıllık elleçlenen toplam yük miktarıyla ve mevcut geri sahasıyla Türkiye’nin en büyük limanıdır.

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim veSağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

Akfen Holding A.Ş., üniversiteli gençlerin sosyal ve kültürel açıdan başarılı ve etkin bireyler olmalarını sağlamak amacıyla Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nı kurmuştur. Hamdi Akın önderliğinde 15 Ocak 1999 tarihinde kurulan TİKAV, her türlü hizmeti devletten beklemek yerine, eğitim alanında üzerine düşeni yapmayı ilke edinmiştir. Bu doğrultuda, uyguladığı programlarla ülkemizin genç insan kaynakları kalitesini yükseltmeyi hedefleyen TİKAV, Atatürk ilkelerine bağlı bir sivil toplum kuruluşudur. Bireysel Gelişim Programı, üniversite öğrencilerinin birinci sınıfta başlayıp dördüncü sınıfın sonuna kadar devam edecekleri; bu süre içinde çok sayıda seminer, eğitim, söyleşi, proje, staj ve gezi programlarına katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirecekleri faaliyetler bütünü olarak tanımlanmıştır.

 

Üniversite öğrencilerine burs ve eğitim olanakları sağlayan Vakıf, 2001 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nın (International Award for Young People) Bağımsız Operatörü olarak, programı kendi bünyesindeki gençlere uygulama yetkisini almıştır. TİKAV, 2003 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nın Türkiye’de tanıtılmasını, uygulanmasını, denetlenmesini ve sertifikalandırılmasını sağlamak amacıyla Ulusal Otorite olarak yetkilendirilen Gençlik Ödülü Derneği’nin kuruluşuna öncülük etmiştir.

 

TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır. Vakıf aynı zamanda çeşitli Birleşmiş Milletler konferanslarında Türkiyedelegasyonunda yer almıştır. Mersin Liman İşletmelerinin (MIP) finansörlüğünde; 2010’da “Eski Köye Yeni Adet”, 2011 ve 2012 yıllarında “Anneler Okulu Projesi” ve 2012’de “Ortak Dilimiz Renkler Projesi’ni hayata geçirmiştir. MIP ortaklığındaki 2013 yılı içinde 222 Muhtariçin “Mersin’de Muhtarlarla Ele Ele” ve “Onarması Bizden Okuması Sizden” projeleri gerçekleştirilecektir. MIP ortaklığındaki tüm projeler Mersin’de yapılmaktadır.