;

MUHTARLARLA EL ELE PROJESİNE KATILAN 100 MUHTARA SERTİFİKALARI VERİLDİ


Mersin’in Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir ilçelerine bağlı mahalle ve köy muhtarlarının davet edildiği “Mersin’de Muhtarlarla El Ele” projesine katılan muhtarların sertifikaları verildi. Yıl boyunca yapılan etkinliklerde muhtarlara, iletişim teknikleri, liderlik,  resmi yazışma kuralları ve bilgisayar kullanımı konularında seminerler verildi.


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) işbirliğiyle hayata geçirilen “Mersin’de Muhtarlarla El Ele” projesine katılan muhtarların sertifikaları, düzenlenen bir törenle sahiplerine teslim edildi.

Mersin Kültür Merkezi’nde 15 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen sertifika törenine, Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, Mezitli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İl MilliEğitim Müdürü Hasan Gül, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Duran,Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın, MIP Genel Müdürü İsmail Hakkı Tas, TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen’in yanı sıra kamu, MIP ve özel sektör temsilcileri katıldı. 


Muhtarlarla buluşuldu

2013 yılında Mersin’de TİKAV ve MIP ortaklığında gerçekleşen proje kapsamında verilen seminerler ile muhtarların günümüzün dinamik yapısını takip edebilmeleri ve yaşadıkları çevrelerin gelişimlerine katkıda bulunmaları amaçlanmıştır.


100 muhtar sertifika aldı

Seminerlere Mersin’in Akdeniz,Mezitli, Toroslar, Yenişehir ilçelerine bağlı mahalle ve köy muhtarı davet edildi. Seminerlere katılan 100 muhtar “Katılım Sertifikası” almaya hak kazandı. Yapılan çalışmalarda muhtarlara, iletişim teknikleri, liderlik, resmi yazışma kuralları ve bilgisayar kullanımı konularında  semineler verildi.


Mersin Limanı Hakkında (MIP)

Akfen Holding ve PSA International ortaklığında kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 11 Mayıs 2007 tarihinde T.C.D.D. Mersin Liman İşletmesini 36 yıl süreyle devralmıştır.

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Ankara,Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya gibi Türkiye’nin sanayileşmiş kentleri ile Suriye, Irak ve İran gibi sınır komşusu olan ülkelere, demiryolu ve karayoluyla bağlıdır. Orta Doğu ve Karadeniz’le olan aktarma ve hinterlant bağlantılarıyla, Akdeniz Bölgesindeki ana konteyner limanlarından biridir.

Geniş hinterlandı, kolay ulaşım imkânları veyetişmiş insan kaynaklarıyla Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Türkiye’nin ihracat & ithalat hacminin önemli bir kısmını karşılamaktadır. MIP, yıllık elleçlenen toplam yük miktarıyla ve mevcut geri sahasıyla Türkiye’nin en büyük limanıdır.


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

Akfen Holding A.Ş. üniversiteli gençlerin sosyal ve kültürel acıdan başarılı ve etkin bireyler olmalarını sağlamak amacıyla Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurmuştur. Hamdi Akın önderliğinde 15 Ocak 1999 tarihinde kurulan TİKAV, her türlü hizmeti devletten beklemek yerine, bu alanda üzerine düşeni yapmayı ilke edinmiştir. Bu amaçla 1999 yılında Bireysel Gelişim Programı kapsamında Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölgesinde öğrenim gören üniversite öğrencilerine eğitim ve burs desteği sağlayarak çalışmalarına başlamıştır. Mersin Liman İşletmelerinin (MIP) finansörlüğünde; 2010’da “Eski Köye Yeni Adet”, 2011 ve 2012 yıllarında “Anneler Okulu Projesi” ve 2012’de “Ortak Dilimiz Renkler Projesi’ni hayata geçirmiştir. MIP ortaklığındaki 2013 yılı içinde “Mersin’de Muhtarlarla Ele Ele”ve “Onarması Bizden Okuması Sizden” projeleri gerçekleştirilmiştir. 2014 yılında ise Mersin’de  iki proje daha hayata geçirilecektir.  

Ayrıca, 1956 yılında Edinburgh Dükü Prens Philip’in  İngiltere’de başlatmış olduğu şu an dünyada bir çok ülkede uygulanmakta olan “Edinburgh Dükü Uluslararası Ödülü (The Duke of Edinburgh’s International Award)” programını Türkiye’de uygulamaktadır.