;

Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi ile tadilatı yapılan Vali Sabahattin Çakmakoğlu Ortaokulu hizmete açıldı


Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi kapsamında bu yıl tadilatı yapılan Vali Sabahattin Çakmakoğlu Ortaokulu’nun iç ve dış duvar boya-badanası, seramik kaplaması, elektrik tesisatı, askıları, duvar panoları, sınıf ve oda kapıları yenilendi.

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) finansörlüğünde Mersin’de hayata geçirilen “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” kapsamında tadilatı yapılan otuz derslikli Vali Sabahattin Çakmakoğlu Ortaokulu, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

 

8 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen törene; Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TİKAV Onursal Başkanı Hamdi Akın, Mersin Vali Yardımcısı Mahmut Halal, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Toroslar Kaymakamı Kaya Çıtak ile il ve ilçe protokolü katıldı. Ayrıca, MIP yönetici ve çalışanları, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi törende hazır bulundu.

 

TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, MIP ve TİKAV işbirliğinde gerçekleştirdikleri çeşitli projelerle Mersin’e hizmet verdiklerini dile getirdi. Tüm dertlerinin örgün ya da yaygın eğitime destek vererek insana hizmet etmek olduğunu vurgulayan Sultan Yılmaz, “TİKAV-MIP ortaklığındaki Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi kapsamında bu yıl 30’ar derslikli iki okula hizmet verdik” dedi.

 

Törende bir konuşma yapan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Mersin’de eski okul kalmasın istiyoruz. Musluğu bozuk, sıraları kırık, kapıları kırık okul kalmasın istiyoruz. 2013 yılından bu yana Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi kapsamında 5 okulun bakım ve onarımını gerçekleştirdik. Türk insanı yardım severdir, şirketlerimiz ve kurumlarımız da yardım severdir. Yeter ki koordine etmeyi bilelim” dedi.

 

TİKAV olarak Mersin’de daha çok proje yapmak için geldiklerinin altını çizen Hamdi Akın, “Tabii ki arkamızda Mersin Uluslararası Limanı’nın bir ekonomik gücü söz konusu. TİKAV lokomotifliği sağlıyor ama burada birçok kişinin emeği var. TİKAV’ın motivasyonu ile kişiler ve kurumlar bir araya geliyor. Biz, Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi ile her yıl en az bir okulun onarım çalışmalarını yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Bu yıl iki okulun yenilenmesinde çok kişinin emeği olduğunu, herkesin ellerinden tuttuğunu ifade eden Akın, “Demek ki, iyi bir şeyler yapmaya kalktığınız zaman arkanızdan gelen, size yardımcı olan hem şirket hem kişi hem de kurum anlamında çok fazla destekçi bulabiliyorsunuz. Önemli olan bunu motive edebilmek. TİKAV’a o anlamda teşekkür ediyorum, bunu motive etmeyi beceriyoruz. Bütün kurumlara da bu yardımlarından dolayı tek tek teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Daha yeni projelerde, farklı okulların yenilenmesine devam edeceklerini belirten Akın, İl Milli Eğitim Müdürü’ne bu anlamda yol göstermesi için teklifte bulundu. Hamdi Akın, “Her sene ne kadar yapabilirsek karınca kararınca devam edelim” diye konuştu.

 

Her yıl en az bir okulun tadilatı yapıldı.

İlk olarak 2012 yılında başlayan ve her yıl en az bir okulun tadilatının yapıldığı proje kapsamında bu yıl Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Vali Sabahattin Çakmakoğlu Ortaokulu ve Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Mimar Sinan Ortaokulu binalarının bakım ve onarım çalışmaları yapılarak daha modern hale getirildi.

 

Mimar Sinan Ortaokulu’nun iç ve dış boyası yenilendi 

İç ve dış duvar boya-badanası, seramik kaplaması ve genel tadilatının yapıldığı otuz derslikli Vali Sabahattin Çakmakoğlu Ortaokulu’nun elektrik tesisatı, askıları, duvar panoları, sınıf ve oda kapıları yeniden yapıldı. Ayrıca kız- erkek tuvaletlerinde bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştirilerek, okul binası önüne korkuluk yapıldı. Mimar Sinan Ortaokulu’nun otuz derslikli binasının iç-dış boya badanası  yapıldı.