;


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Vakfın ana sponsoru Akın Ailesi ve AKFEN Holding’dir.

İnsana yatırım yapan TİKAV, Projelerini; yerel, ulusal ve uluslararası olmak üzere üç farklı kategoride sınıflandırmaktadır. TİKAV, ele aldığı sorunlarda kalıcı çözümler yaratabilmek için insanların eğitim ve gelişimine yönelik sürdürülebilir projeler hayata geçirmeyi hedeflemektedir.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği on farklı projede; üniversite öğrencileriyle, is dünyasından insanlarla, gençlerle, dağ köylerinde yasayan çocuklarla, kadınlarla, muhtarlarla, engelli yakınlarıyla, hastanelerde tedavi gören çocuklar ve onlara refakat eden anneler olmak üzere toplumun farklı kesimleriyle buluşan TİKAV ayrıca okul onarım çalışmaları da yapmıştır.

Vakıf, Yerel Projeler kapsamında özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim, kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerine fırsat eşitliği sağlayabilmek amacıyla Bireysel Gelişim Programı (BGP) uygulamaktadır. Bunun yanında gençlere profesyonel hayatin kapılarını aralayan ve is dünyasında sosyal sorumluluk bilincini yaymayı amaçlayan TİKAV Kariyer Atölyesi Menti- Mentor Programı Akfen ve Akfen bünyesinde bulunan şirketlerin yönetici/ çalışanları (mentor) ile son sınıf BGP bursiyer öğrencilerini (menti)  bir araya getirmektedir.

Ulusal Projeler kapsamında Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP), Türkiye Genç İş Adamları Derneği Ankara Şubesi (TÜGİAD Ankara Şubesi) ile Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. ortaklığında projeler gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası Projeler kapsamında 14-24 yas arası tüm gençleri kapsayan The Duke of Edinburgh’s International Award Programı ve uluslararası hibe kapsamında hayata geçirilen “Uluslararası Projeler” yer almaktadır.