;

TİKAV Bursiyerleri “Bireysel Okuma Programı” ve Girişimcilik Eğitimine Katıldı


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) bursiyerleri, “Bireysel Okuma Programı” ve Girişimcilik Eğitimleri kapsamında bir araya getirildi. 15-16 Mart tarihleri arasında 2 gün boyunca süren eğitimlere, Fırat Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan 3. sınıf TİKAV bursiyerleri katılarak keyifli zaman geçirdi.

 

TİKAV bursiyerleri “Bireysel Okuma Programı” ve Girişimcilik eğitimine katıldı 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), 15-16 Mart tarihlerinde Elazığ Fırat Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan 18 TİKAV bursiyerine “Bireysel Okuma Programı” ve Girişimcilik kapsamında eğitimler verdi. 2 gün boyunca süren etkinliklerin ilk gününde öğrenciler “Bireysel Okuma Programı” kapsamında okudukları kitaplarla ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

 

Bursiyerler okudukları kitapları analiz etti

Etkinliğin ilk gününde bir araya gelen bursiyerler yıl içerisinde Türk Edebiyatı, Dünya Edebiyatı ve Kişisel Gelişim kategorilerinde okudukları 3 kitabı; olay örgüsü, bölümleri, kişi-zaman-mekân tasviri, kitabın yazıldığı dönemle ilişkisi, yazarın hayatı gibi konulara değinerek analiz etti. Analizlerinden yola çıkarak sunumlar gerçekleştiren bursiyerler, değerlendirmelerini birbirleriyle paylaştı.

 

Girişimciliğe dair hikâyeler paylaşıldı

Etkinliğin ikinci günü girişimcilik eğitimleri ile devam etti. 18 TİKAV bursiyerine; girişim ve girişimcilik konularının aktarıldığı eğitim, iş kurma, işletme sahibi olmanın stratejileri ve farklı meslek grubundan girişimcilerin hikâyeleriyle desteklendi.

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kuruldu. Misyonu, sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen, toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek toplumsal fayda sağlamaktır. Kurulduğu günden bu yana birçok projeyi hayata geçiren TİKAV, 1999 yılından beri uyguladığı BireyselGelişim Programı (BGP) ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. BGP kapsamında özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim,kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken üniversite öğrencilerine, fırsat eşitliği sağlamayı amaç edinmiştir. Bu çerçevede, üniversite  birinci sınıftan başlayarak dördüncü sınıfın sonuna kadar bursiyer öğrenciler; çeşitli kişisel gelişim, yabancı dil ve bilgisayar eğitimlerine, kültür-sanat ve toplum hizmeti programlarına,  ulusal ve uluslararası projelere, söyleşilere, mesleki programlara katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirmektedirler.

 

TİKAV, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmiştir. MIP’nin finansörlüğünde TİKAV’ın koordine ettiği projelerde;  2010 yılında “Eski Köye Yeni Adet Projesi” ile  Mersin’in dağ köylerinde yaşayan 07 -14 yaş aralığındaki 150’ye yakın öğrenciye; 2011 ve 2012 yıllarında  “Anneler Okulu Projesi” ile 470 anneye;  2013 yılında “Mersin’de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile  100 muhtara ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra 2012 yılında başlayan ve halen devam eden “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” ile öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeleri için her yıl bir okulun onarımı yapılmakta, ihtiyaç duyulan eğitim araç-gereç ve malzemeleri sağlanmaktadır. 2014 yılında ise  “İçimizdeki Engeller Projesi” ile 1000 engelli  yakını olan  bireye ulaşılması planlanmıştır.

 

TİKAV 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzaladığı Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award for Young People” (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) Programı’nı Türkiye’de “TİKAV temsilinde” DoEIA-TR Ulusal Komitesince tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek kurum olmuştur.

 

TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır.