;

TİKAV bursiyerleri, Dr. Mustafa Sani Şener İle Elazığ’da Bir Araya Geldi


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Bireysel Gelişim Programı bursiyerleri,TAV Holding İcra Kurulu Başkanı ve TİKAV Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Sani Şener ile Elazığ’da bir araya geldi.

 

TİKAV bursiyerleri TAV Holding CEO’su Sani Şener ile buluştu 

Kendilerine güvenli, donanımlı, dünyaya ve değişime ayak uydurabilen bireyler yetiştirmek üzere TİKAV tarafından gerçekleştirilen Bireysel Gelişim Programı söyleşileri kapsamında bursiyerler TAV Holding CEO’su, Yönetim Kurulu Başkanı ve TİKAV Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Sani Şener ile öğle yemeğinde bir araya geldi.


27 Şubat Perşembe günü Elazığ’da gerçekleştirilen söyleşi boyunca TAV Holding CEO’su Sani Şener, bursiyer ve mezunlarla kariyeri boyunca edindiği bilgi ve tecrübeleri paylaştı.


Sayın Şener Söyleşide: “En önemli yatırım insana yatırımdır. Ben kendi çocuklarım başta olmak üzere tüm gençlerimize ve öğrenci kardeşlerimize şunu söylüyorum; formal eğitim size rekabet üstünlüğü sağlamaz.Siz orta öğretimde bir yabancı dil öğrenip buna yüksek öğretimde bir yabancı dil daha eklerseniz ve sizi farklı kılacak şeyleri önemserseniz hayatta başarılı olursunuz. Elazığ’da gençlerimize rekabet üstünlüğü sağladığı için TİKAV’a teşekkür ederiz.” dedi.


Öğle yemeğinin ardından Elazığ Organize Sanayi Bölgesindeki akşam yemeği programına Dr. Mustafa Sani Şener, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve TİKAV Yönetim Kurulu Üyesi Selim Akın, TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, Elazığ Özel Bilgem Koleji Müdürü Oya Düşmez’in yanı sıra STK, kamu ve özel sektör temsilcileri de katılım gösterdi.


Programda Sayın Şener: “Elazığ’ın gerek havalimanı gerekse şehrin geneli bakımından bir dünya şehri olduğunu belirterek; Bizİstanbul’dan bakınca Doğu Anadolu’nun bir şehri olan Elazığ’ın daha uçağına bindiğimiz anda çok farklı bir yer olduğunu anladık. Elazığ havalimanına,gezdiğim kadarıyla şehrin dokusuna ve Organize Sanayi Bölgesine baktığımda Elazığ bir dünya şehri. Çok eski bir tarihiniz var çok iyi yerlere gelmişsiniz eminim ki bundan sonra daha iyi yerlere geleceksiniz.” dedi.


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kuruldu. Misyonu, sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen,  toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı,sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek toplumsal fayda sağlamaktır. Kurulduğu günden bu yana birçok  projeyi hayata geçiren TİKAV, 1999 yılından beri uyguladığı Bireysel Gelişim Programı (BGP) ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. BGP kapsamında özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim,kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken üniversite öğrencilerine, fırsat eşitliği sağlamayı amaç edinmiştir. Bu çerçevede,üniversite  birinci sınıftan başlayarak dördüncü sınıfın sonuna kadar bursiyer öğrenciler; çeşitli kişisel gelişim, yabancı dil ve bilgisayar eğitimlerine, kültür-sanat ve toplum hizmeti programlarına,  ulusal veuluslararası projelere, söyleşilere, mesleki programlara katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirmektedirler.


TİKAV, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmiştir. MIP’nin finansörlüğünde TİKAV’ın koordine ettiği projelerde;  2010 yılında “Eski Köye Yeni Adet Projesi” ile Mersin’in dağ köylerinde yaşayan 07 -14 yaş aralığındaki 150’ye yakın öğrenciye; 2011 ve 2012 yıllarında  “Anneler Okulu Projesi” ile 470 anneye;  2013 yılında “Mersin’de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile  100 muhtara ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra 2012 yılında başlayan ve halen devam eden “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” ile öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeleri için her yıl bir okulun onarımı yapılmakta,ihtiyaç duyulan eğitim araç-gereç ve malzemeleri sağlanmaktadır. 2014 yılında ise  “İçimizdeki Engeller Projesi” ile 1000 engelli  yakını olan  bireye ulaşılması planlanmıştır.


TİKAV 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzaladığı Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award for Young People”(Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) Programı’nı Türkiye’de “TİKAV temsilinde”  DoEIA-TR Ulusal Komitesince tanıtmaya, uygulamaya,denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek  kurum olmuştur.


TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır.