;

TİKAV bursiyerlerine “Doğru ve Etkili İfade ile Başarılı İletişim ve Beden Dili” eğitimi verdi


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) bursiyerlerine “Doğru ve Etkili İfade ile Başarılı İletişim ve Beden Dili” eğitimi verdi. Ertesi gün ise bursiyerler Elazığ Kültür gezisine katılarak, keyifli bir gün geçirdi.    

 

TİKAV, 8 Mart 2014, Cumartesi günü bursiyerlerine “Doğru ve Etkili İfade İle Başarılı İletişim ve Beden Dili” eğitimi verdi. 

 

Fırat Üniversitesi 1. Sınıf bursiyerlerinin katıldığı eğitimde, iletişim konusunda kişisel farkındalık, temel iletişim kavramları bilgisi, empati ve dinleme becerisi konusunda farkındalık geliştirmek hedeflendi. Bu hedef doğrultusunda temel iletişim kavramları, iletişim tanımı ve türleri, iletişim engelleri, iletişim becerileri, beden dili kullanımı, empati, dinleme, ben dili, iletişimde proaktiflik konuları ele alındı. Öğrencilerle çeşitli uygulama çalışmaları yapılarak aktif katılım sağlandı. 

 

Bursiyerler ertesi gün ise Elazığ Kültür Gezisi ile keyifli bir gün geçirdi. Gezide, Fırat Üniversitesi birinci sınıf bursiyerlerinin yapmış olduğu program dahilinde Elazığ  ilinde bulunan Keban Barajı, Çırçır Şelalesi, Ulu Cami, Meryem Ana Kilisesi, Harput Kalesi, Buzluk Mağarası, Arap Baba türbesi ziyaret edildi.

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kuruldu. Misyonu, sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen,  toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek toplumsal fayda sağlamaktır. Kurulduğu günden bu yana birçok  projeyi hayata geçiren TİKAV, 1999 yılından beri uyguladığı Bireysel Gelişim Programı (BGP) ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. BGP kapsamında özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim, kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken üniversite öğrencilerine, fırsat eşitliği sağlamayı amaç edinmiştir. Bu çerçevede, üniversite  birinci sınıftan başlayarak dördüncü sınıfın sonuna kadar bursiyer öğrenciler; çeşitli kişisel gelişim, yabancı dil ve bilgisayar eğitimlerine, kültür-sanat ve toplum hizmeti programlarına,  ulusal ve uluslararası projelere, söyleşilere, mesleki programlara katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirmektedirler.

 

TİKAV, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmiştir. MIP’nin finansörlüğünde TİKAV’ın koordine ettiği projelerde;  2010 yılında “Eski Köye Yeni Adet Projesi” ile  Mersin’in dağ köylerinde yaşayan 07 -14 yaş aralığındaki 150’ye yakın öğrenciye; 2011 ve 2012 yıllarında  “Anneler Okulu Projesi” ile 470 anneye;  2013 yılında “Mersin’de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile  100 muhtara ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra 2012 yılında başlayan ve halen devam eden “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” ile öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeleri için her yıl bir okulun onarımı yapılmakta, ihtiyaç duyulan eğitim araç-gereç ve malzemeleri sağlanmaktadır. 2014 yılında ise  “İçimizdeki Engeller Projesi” ile 1000 engelli  yakını olan  bireye ulaşılması planlanmıştır.

 

TİKAV 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzaladığı Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award for Young People” (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) Programı’nı Türkiye’de “TİKAV temsilinde”  DoEIA-TR Ulusal Komitesince tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek  kurum olmuştur.

 

TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır.