;

TİKAV bursiyerlerine “Takım Çalışması” eğitimi düzenledi


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) bursiyerleri “Takım çalışması” eğitiminde bir araya gelerek keyifli bir gün geçirdi.

 

TİKAV bursiyerlerine “Takım Çalışması” eğitimi düzenledi 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), 10 Mayıs 2014, Cumartesi günü işbirliği, yaratıcılık ve takım bağlılığı ruhunu geliştirmek üzere düzenlediği “Takım çalışması” eğitiminde 17 bursiyerini bir araya getirdi.

 

Fırat Üniversitesi’nden 1. Sınıf öğrencilerinin katıldığı eğitimde bursiyerleri önyargılarından arındırarak onların empati yeteneklerini güçlendirmek ve sonucunda takımın başarısına katkı sağlamak amaçlandı.  

 

Takım elemanlarının ortak bir ruh oluşturarak hedeflerini yerine getirmek için sahip olması gereken konularda bilgi edinmelerinin amaçlandığı etkinlikte; birlikte çalışma ilkeleri konusunda faydalı bilgiler aktarıldı. İnteraktif çalışmalarla dolu eğitimde öğrenciler grup çalışmaları, rol oyunları ve doğaçlamalar yoluyla eğlenceli bir gün geçirdi.  

 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında

TİKAV, Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kuruldu. Misyonu, sürekli gelişen bilgi çağında yeniliklere uyum sağlayabilen,  toplumsal ve evrensel değerlere saygılı, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip bireylerin yetişmesi için sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek toplumsal fayda sağlamaktır. Kurulduğu günden bu yana birçok  projeyi hayata geçiren TİKAV, 1999 yılından beri uyguladığı Bireysel Gelişim Programı (BGP) ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. BGP kapsamında özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim, kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken üniversite öğrencilerine, fırsat eşitliği sağlamayı amaç edinmiştir. Bu çerçevede, üniversite  birinci sınıftan başlayarak dördüncü sınıfın sonuna kadar bursiyer öğrenciler; çeşitli kişisel gelişim, yabancı dil ve bilgisayar eğitimlerine, kültür-sanat ve toplum hizmeti programlarına,  ulusal ve uluslararası projelere, söyleşilere, mesleki programlara katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirmektedirler.

 

TİKAV, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ortaklığında Mersin’de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmiştir. MIP’nin finansörlüğünde TİKAV’ın koordine ettiği projelerde;  2010 yılında “Eski Köye Yeni Adet Projesi” ile  Mersin’in dağ köylerinde yaşayan 07 -14 yaş aralığındaki 150’ye yakın öğrenciye; 2011 ve 2012 yıllarında  “Anneler Okulu Projesi” ile 470 anneye;  2013 yılında “Mersin’de Muhtarlarla El Ele Projesi” ile  100 muhtara ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra 2012 yılında başlayan ve halen devam eden “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” ile öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeleri için her yıl bir okulun onarımı yapılmakta, ihtiyaç duyulan eğitim araç-gereç ve malzemeleri sağlanmaktadır. 2014 yılında ise  “İçimizdeki Engeller Projesi” ile 1000 engelli  yakını olan  bireye ulaşılması planlanmıştır.

 

TİKAV 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzaladığı Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award for Young People” (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü) Programı’nı Türkiye’de “TİKAV temsilinde”  DoEIA-TR Ulusal Komitesince tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek  kurum olmuştur.

 

TİKAV, uyguladığı bazı projelerde UNFPA, UNICEF ve Avrupa Birliği Gençlik Programı fonlarından yararlanmaktadır.