;

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) mezuniyet töreni 11 Temmuz’da İstanbul Novotel’de yapıldı


Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) mezuniyet töreni 11 Temmuz’da İstanbul Novotel’de yapıldı. Mezuniyet törenine, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın’ın dışında Akfen, TAV ve İDO gibi kurumların Yönetim Kurulu Üyeleri ile Yöneticileri de katıldı.

 

TİKAV bursiyerleri mezuniyet sevinci yaşadı 

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), üniversite eğitimleri süresince Bireysel Gelişim Programı kapsamındaki faaliyetleri başarı ile  tamamlayan bursiyerleri için 11 Temmuz’da İstanbul Novotel’de bir mezuniyet töreni düzenlendi. Bursiyerler üniversite eğitimleri süresince TİKAV Bireysel Gelişim Programı kapsamında çok sayıda kişisel gelişim seminerine, İngilizce ve bilgisayar eğitimine, alanında uzman kişiler ile söyleşilere, ulusal ve uluslararası  projelere, stajlara ve gezi programlarına katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirdiler.


Elazığ Fırat Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Şanlıurfa Harran Üniversitesinde öğrenim görmüş olan TİKAV bursiyerlerinin mezuniyet heyecanı yaşandığı törende, duygusal anlar yaşandı.


Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın mezuniyet törenine katılarak, öğrencilerin heyecanına ortak oldu.


Hamdi Akın:“Kendinizi geliştirmeye önem verin”

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada insanın verdiği emeklerin karşılığını alınca çok gururlandığını ifade ederek, “Ben de bugün gerçekten çok gururlandım ve sizlere teşekkür ederim” dedi.


Akın sözlerine şöyle devam etti:

“Herkesin farkındalığının arttırılması, toplumsal yaşama katkısının sağlaması çok önemli. Şahsen, 1998 yılında TİKAV kurulurken öğrencilerimizin özellikle üç dersi almalarının gerekli olduğunu belirtmiştim. Birincisi İngilizce; mutlaka öğrenmelisiniz, gerekirse İngiltere’de parkta yatmalısınız. İkincisi bilgisayar; Türkiye dijital çağda o kadar büyüdü ki, bizler küçük kalmaya başladık. Bilgisayar eğitimi almazsanız çağ dışı kalırsınız. Üçüncüsü ise dans dersleri; dansa yabancı kalmamalısınız. Bunların yanı sıra diksiyon ve sosyal iletişim dersleri de çok önemlidir.


Sizlerin yetiştirilmesine büyük önem veriyoruz. Yetiştirmiş olduğumuz bu çekirdek, kendi kendine üretim yapabilmeli. Çok iyi bir network oluşturulmalı, fikir birliği oluşturulmalı, yeni projeler geliştirilmeli ve devamlılığı sağlanmalı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışmaya,  Elazığ Fırat Üniversitesine odaklanmaya devam etmeliyiz.  Bizler de birey olarak farkındalığımızı arttırarak, gerekli desteği sağlamalıyız.”Türkiye İnsanKaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında:

Akfen Holding A.Ş.,üniversiteli gençlerin sosyal ve kültürel acıdan başarılı ve etkin bireyler olmalarını sağlamak amacıyla Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurmuştur. Hamdi Akın önderliğinde 15 Ocak 1999 tarihinde kurulan TİKAV, her türlü hizmeti devletten beklemek yerine, eğitim alanında üzerine düşeni yapmayı ilke edinmiştir. Bu doğrultuda, verdiği eğitim bursunun yanı sıra uyguladığı programlarla ülkemizin genç insan kaynakları kalitesini yükseltmeyi hedefleyen TİKAV, Atatürk ilkelerine bağlı bir sivil toplum kuruluşudur. Bireysel Gelişim Programı, üniversite öğrencilerinin birinci sınıfta başlayıp dördüncü sınıfın sonuna kadar devam edecekleri; bu süre içinde çok sayıda seminer, eğitim, söyleşi, proje, staj ve gezi programlarına katılarak bilgi ve becerilerini zenginleştirecekleri faaliyetler bütünü olarak tanımlanmıştır.

TİKAV, 2001 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programının (International Award for Young People) Bağımsız Operatörü olarak programı kendi bünyesindeki gençlere uygulama yetkisini almıştır. 2003 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programının tüm Türkiye’deuygulanmasını temin etmek üzere Ulusal Otorite olarak kurulan veyetkilendirilen Gençlik Ödülü Derneğinin kuruluşuna öncülük etmiştir.Uluslararası Gençlik Ödülü Programı, dünyadaki yeni yapılandığı şekli ve Nisan 2013’te imzalanan sözleşme ile TİKAV’a lisanslanmıştır. Haziran 2013’ten itibaren ülke genelinde The Duke of Edinburgh’s International Award – Türkiye adı kullanılarak TİKAV yapısı içinde program uygulanmaya  devam edilecektir.  

Ayrıca, Mersin Liman İşletmelerinin (MIP) finansörlüğünde Mersin’de; 2010’da “Eski Köye Yeni Adet Projesi”, 2011 ve 2012 yıllarında “Anneler Okulu Projesi” ve 2012’de “Ortak Dilimiz Renkler Projesi”ni hayata geçirmiştir. 2013 yılında MIP ortaklığında “Mersin’de Muhtarlarla Ele Ele” ve “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” ile Akfen Holding A.Ş. yönetici ve çalışanlarının gönüllülüğünde TİKAV son sınıf bursiyerlerine yönelik “Kariyer Atölyesi Menti-Mentor Programı” uygulamaya başlamıştır.