;AKFEN HOLDİNG A.Ş.: Türkiye’nin Altyapı Kurucusu

1976 yılında ilk şirketini kuran Akfen 1999 yılında Holding statüsüne kavuşmuş olup, Türkiye’nin birçok altyapı projelerinde yatırımcı sıfatıyla uygulayarak Türkiye’nin önde gelen altyapı yatırım holdinglerinden birine dönüşmüştür.

Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde değer yaratma misyonuyla hareket eden Akfen Holding, yüksek büyüme potansiyeli gördüğü sürdürülebilir alanlardaki uzun vadeli yatırım kararlarıyla yeni sektörlerin doğmasına da yol açarak Türkiye’nin iktisadi ve beşeri kalkınmasında etkili olan lider bir altyapı platformudur.

Akfen’in faaliyet konusu; havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji, madencilik ve gayrimenkul gibi endüstri kollarında faaliyet gösteren bağlı ortaklık ve iştiraklerine yatırım yapmak, idare ve koordinasyonunu sağlamaktır.


Holding, Tepe İnşaat Sanayi A.Ş., PSA International, Souter Investments LLP, Kardan N.V, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve IFM Investors gibi ulusal ve uluslararası tanınmış müteşebbis ortaklarla beraber ortaklıklar işletmektedir. Akfen Holding’in dünyanın başlıca otel zincirlerinden olan ACCOR S.A.  ile Türkiye’de yapılacak Novotel ve İbis otel markaları için stratejik işbirliği mevcuttur.

2010 yılında %28,26 halka açıklık oranı ile halka arzını tamamlayan ve “AKFEN” hisse kodu ile BIST’de işlem görmekte olan Akfen Holding’in hisseleri, Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği kapsamındaki sürecinin tamamlanması ile, 12.05.2016 tarihinden itibaren Borsa kotundan çıkmıştır.Yönetim yapılanması, insan kaynakları potansiyeli ve ödün vermeden sürdürdüğü şeffaflık politikasıyla Türkiye’nin örnek topluluklarından biri olan Akfen Holding, büyümeye ve Türkiye’nin değerlerini çoğaltmaya devam etmektedir.

Akfen Grup şirketi olan Akfen Altyapı Danışmanlık A.Ş. 2015 yılında Akfen Holding’den devralmış olduğu Akfen İnşaat’ın çatı holdingi konumundadır. Akfen İnşaat mevcut durumda, Kamu Özel Sektör İşbirliği ile yapılan (PPP) hastaneler, yurt, rezidans projeleri ve Akfen Holding’in enerji yatırımları inşaatlarını gerçekleştirmektedir.

Detaylı Şirket bilgileri için                                                  

Akfen Altyapı Danışmanlık web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Akfen Grup Yapısı