;

Anneler Okulu Projesi

         

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ve TİKAV işbirliğinde Mersin’de gerçekleştirilen “Anneler Okulu Projesi” ile projeye katılan annelere temel sağlık eğitimleri verilerek annelerin farkındalıklarının arttırılması amaçlanmıştır.

Mersin, coğrafi konumu ve iklim şartları nedeniyle göç alan illerimizin ilk sıralarında yer almaktadır. Bu sebeple, bu projede özellikle Mersin bölgesine göç ile gelen, yaşadıkları toplumla arasında sosyo-ekonomik farklılıklar olan aileler hedef kitlesine alınmıştır.  

2011 yılında “Anneler Okulu Projesi” kapsamında Akdeniz Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve Mersin Valiliği ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen ana sınıfı öğrencilerinin annelerine her ay bir tam günlük program organize edilmiştir. Program kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen uzman doktorlar danışmanlığında sağlık konulu eğitimler, toplu yemekler, kültür gezileri ve sosyal etkinlikler yapılmıştır.

      
 

2012 yılında Mersin İli Toroslar İlçesi köylerinde devam eden “Anneler Okulu Projesi” kapsamında katılımcı annelere her ay bir tam gün hijyen, özbakım, besin sağlığı, üreme sağlığı ve nefes terapisi gibi alanlarda eğitimler verilmiştir. Arslanköy Kadın Tiyatrosu oyuncuları tarafından oyunlar sergilenmiştir.

2011 ve 2012 yıllarında organize edilen “Anneler Okulu Projesi” ile annelerin önce kendi sağlıkları sonra aile bireylerinin sağlıklı yaşam konularında bilinçlenmelerine katkı sağlanmıştır. Bunun yanında sosyal aktivitelerden yoksun olan annelerin çeşitli aktivitelere katılımlarına imkan tanınmıştır. İki yıl süren proje sonunda  toplamda 470 anneye ulaşılmıştır.