;


Eski Köye Yeni Adet (EKYA) Projesi

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) ve TİKAV işbirliğinde gerçekleştirilen “Eski Köye Yeni Adet Projesi”  ile Mersin’in dağ köylerinde, Valilik tarafından oluşturulan köy odalarına konulan bilgisayarların daha etkin kullanılması, bu sayede köy halkına bilgiye erişim becerisi kazandırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, 63 MIP personelinin projede görev almaları sağlanarak şirket içinde sosyal sorumluluk bilincinin yerleştirilmesi de hedeflenmiştir.

Proje iki aşamalı tamamlanmıştır. Birinci aşamada 32 köyden 7. ve 8. sınıf öğrencileri arasından köylerin muhtarları ve öğretmenlerinin önerisiyle 1 erkek, 1 kız öğrenci belirlenmiştir. Seçilen 64 öğrenci 23-30 Ocak 2010 tarihleri arasında Mersin’de 1 haftalık tam gün eğitim programına katılmışlardır. Öğrenciler, MIP’nin IT departmanı tarafından hazırlanan Bilgisayar eğitiminin yanı sıra TİKAV tarafından hazırlanan, Kendime Değer Veriyorum, Hijyen, İlk Yardım, Doğru Beslenme, Bulaşıcı Hastalıklar ve Diş Bakımı eğitimlerini almışlardır. Eğitim programlarıyla birlikte kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen sosyal aktivitelere de katılmışlardır. Projenin İkinci aşamasında, 63 MIP gönüllüsü eğitici eğitimi alarak köylerde yetişkin eğitimi vermiştir.

Proje ile,

• Mersin Valiliği tarafından oluşturulan köy odalarına konulan bilgisayarların daha etkin kullanımı sağlanmıştır.

• Proje kapsamında eğitim alan 126 öğrenci bilgisayar kullanımının yanısıra teknik bilgiye sahip olmuş ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak sağlık eğitimleriyle birlikte  bilgiyi doğru aktarma becerisi kazanmıştır.

• Eğitim alan 126 öğrenci aracılığıyla köy halkı bilgiye kolay erişim, bilgisayar kullanma ve sağlık konularında bilinçlenmiştir.

• 63 MIP gönüllüsü aldıkları eğitim konularını söz konusu köylerde yaşayan yetişkinlerle paylaşmış ve bu sayede köy halkı fayda sağlarken şirket içinde toplumsal duyarlılık bilinci gelişmiştir.