;

Önce Sağlık Projesi2018’de TİKAV koordinatörlüğünde ve Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. finansörlüğünde hayata geçirilen “Önce Sağlık Projesi” Türkiye’de 17 farklı lokasyonda uygulanmıştır. Söz konusu lokasyonlar Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’ye bağlı aktif Hidro Elektrik Santralleri ve Güneş Enerjisi Santrallerinin bulunduğu kırsal bölgelerden oluşmaktadır.

Proje kapsamında, kırsal bölgede yaşayan 18 yaş üstü kadınlara ilkyardım, temel sağlık, kanser taraması, muayene rutinleri, kadın hastalıkları ve organ bağışı ile ilgili uygulamalı bir seminer verilerek ailenin temeli olan kadınların sağlık konusundaki farkındalıklarını artırmak amaçlanmıştır. Ayrıca, ülkemizde profesyonel olmayanlar tarafından yapılan yanlış sağlık müdahalelerinin önüne geçilmesine, muayenelere karşı olan önyargıların kırılmasına ve özellikle kadın hastalıkları konusunda zamanında gerekli önlemlerin alınmasına destek olmak hedeflenmiştir.

Proje kapsamında gerçekleştirilen 17 çalışma sonrasında 1500 kişiye ulaşılmıştır.


18 yaş ve üstü kadınların katılımında düzenlenen program; Amasya GES (Amasya); Çalıkobası HES (Bulancak,Giresun); Çamlıca HES (Yahyalı, Kayseri); Demirciler HES (Kale, Denizli); Doğançay HES (Geyve, Sakarya); Doruk HES (Dereli, Giresun); Gelinkaya HES (Aziziye, Erzurum); Kavakçalı HES (Ula, Muğla); Otluca HES (Anamur, Mersin); Saraçbendi HES (Gemerek, Sivas); Sekiyaka HES (Seydikemer, Muğla); Sırma HES (Bozdoğan, Aydın); Solentegre GES (Elazığ); Tokat GES (Turhal, Tokat); Yağmur HES (Köprübaşı, Trabzon); Yaysun GES (Ereğli, Konya); Yeşilvadi GES (Acıpayam, Denizli) uygulanmıştır.