;


Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi

“Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) ve TİKAV ortaklığında, Mersin Valiliği ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile 2012 yılında başlamıştır. Proje ile her yıl en az bir okulun tadilatının yapılması planlanmıştır. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okullların badana, boya ve tadilatı yapılarak toplumsal fayda sağlamak hedeflenmiştir. Ayrıca, binaların ihtiyacı olan eğitim materyalleri, mobilya malzemeleri de bu proje bütçesinden  karşılanmıştır.

Proje kapsamında badana, boya ve tadilatı yapılan okullar teslim töreni düzenlenerek okulun sahipleri olan öğrencilere emanet edilmiştir. Bu projeyle öğrencilerin eğitim ortamlarını çağın gereksinimlerine uygun şekilde iyileştirerek toplumsal fayda sağlamak amaçlanmıştır. Proje Kapsamında:

  • 2012 yılında "Ortak Dilimiz Renkler" çalışması yapılarak TİKAV Bursiyerlerinin emekleriyle bakımı üstlenilen Mersin’in Akdeniz Kaymakamlığına bağlı Kazanlı İlkokulu’nun onarım, boya ve badanası tamamlanmıştır. Bu proje ile okulun sınıf kapıları, perdeleri, dolapları, öğretmen masaları ve öğretmen koltukları yenilenip çatı ve bahçe duvarları onarılmıştır. MIP tarafından da okula bilgisayar bağışı yapılıp elektrik tesisatı kontrol edilmiştir.

    

  • 2013 yılında Dikilitaş İlkokulu bahçesinde bulunan atıl bir yapı yenilenip iki derslikli bir anaokulu binasına dönüştürülmüştür. Anasınıfı derslikleri ve mutfağı yapılmış,  elektrik ve su tesisatı yenilenmiş, tuvaletleri ve bina çatısı yıkılarak yeniden inşa edilmiş, ön bahçe bakımı yapılmıştır. Binanın ihtiyacı olan eğitim materyalleri ve mobilya malzemeleri proje bütçesinden karşılanmıştır.
    

  • 2014 yılında Mersin Akdeniz İlçesindeki Halil Akgün İlkokulu’nun dokuz derslikli binasının bakım ve onarımı yapılmıştır. Proje kapsamında  okul binasındaki elektrik tesisatları yenilenmiş, iç ve dış duvar boyaları yapılmış, sınıf ve koridor zeminleri ile merdiven basamakları seramik kaplanmış, sınıf oda kapı kanatları değiştirilmiş, okul bahçesindeki diğer binanın dış cephe boyası yapılmıştır. Eğitim materyalleri ve mobilya malzemeleri proje bütçesinden karşılanmıştır.


  • 2015 yılında ise Mersin Akdeniz İlçesindeki Mimar Sinan Ortaokulu ve Mersin Toroslar İlçesindeki Vali Sabahattin Çakmakoğlu Ortaokulu’nun bakım ve onarımı yapılmıştır. Proje kapsamında; Mimar Sinan Ortaokulu Binasının iç-dış cephe duvar ve tavanları ile okulun iç kapı kasaları boyanıp bakım ve onarımı yapılmıştır. Vali Sabahattin Çakmakoğlu Ortaokulu’nun iç ve dış duvar boyaları; giriş, basamak ve koridorlar ile okul içi zeminleri seramik ile kaplanarak; elektrik tesisatının bakım ve onarım işleri, sınıf ve oda kapıları, kız ve erkek tuvaletlerinin bakım ve onarımı yapılmıştır.

  

  • 2016 yılı programında yer alan ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen Toroslar Kuvayi Milliye İlkokulu ile Akdeniz Kıbrıs İlkokulunun bakım ve onarım çalışmaları tamamlanmıştır. Okul binalarının iç zeminleri yenilenerek seramik ile kaplanmış; iç ve dış cephe boyaları ve genel tadilatı, okul bahçelerinin yenilenmesi çalışmaları yapılmıştır. Okulların; elektrik tesisatı, sınıf ve oda kapıları, askıları, duvar panoları, sınıf ve öğretmenler odası dolapları yenilenmiş, kız- erkek tuvaletleri ile ana sınıfı binalarının bakım ve onarımı gerçekleştirilmiştir.  Öğrencilerin eğitim ortamlarını çağın gereksinimlerine uygun şekilde yenileyerek toplumsal fayda sağlamayı amaçlayan projeye, TİKAV bursiyerleri The Duke of Edinburgh's International Award Programı Toplumsal Uyum Projesi kapsamında Kuvayi Milliye İlkokulu’nun boya çalışmalarına katılarak destek vermiştir.